Ausztrália legcukibb állatának nevezett kurtafarkú kengurut nevezik még rövidfarkú kengurunak is, és mint neve is mutatja, a faj a kengurufélék családjába tartozik, pedig első európai felfedezői patkányfélének vélték.
Pontosabb besorolása az erszényesek alosztája, ennek a Diprodontia rendje és a kengurufélék családja.
Tudományos neve Setonix brachyurus.
A "quokka" szó eredetileg valószínűleg a Nyungar nép gwaga szavából származik.
A nyungar vagy noongar nép ausztrália egyik őslakos népe, amely dél-nyugat Ausztráliában honos, és manapság a quokkát ban-gup-nak, bungeup-nak vagy quak-a-nak nevezik.
A quokka elterjedési területe Ausztrália délnyugati részének egy kis területe, valamint néhány kisebb sziget Nyugat-Ausztrália partjainál, különösen a Perth melletti Rottnest-sziget és az Albany melletti Bald Island, vagyis Kopasz sziget.
Elszigetelt, szétszórt populációk léteznek a Perth és Albany közötti erdőkben és part menti kopár részeken is.
Egy kis kolónia a Two Peoples Bay Nature Reserve védett területén él, ahol együtt élnek a súlyosan veszélyeztetett patkánykenguru-félék családjába tartozó Gilbert-potoró-val, amely egyben Ausztrália legveszélyeztetettebb és a világ legritkább erszényese.
1658.-ban Samuel Volckertzoon holland tengerész elsőként írt róla, éspedig azt, hogy Ausztrália dél-nyugati részén, az akkor Wadjemup-nak nevezett szigeten "egy vadmacskát" látott.
1696.-ban Willem de Vlamingh holland felfedező óriási patkányoknak nézte az állatokat, így átnevezte a Wadjemup-szigetet "patkányfészek-sziget"-nek vagyis hollandul 't Eylandt 't Rottenest-re, így lett az új neve Rottnest sziget.
Miután az utód megszületik, az anya újra párzik, és bekövetkezik az embrionális diopauza, vagyis az új embrió nagyjából 5 hónapig hibernált állapotban marad, ekkor az anya szervezete képes észlelni, hogy az előző kölyök túlélte-e az elmúlt időszakot, ha igen, a második embrió szétesik, ha az első elpusztult, akkor a második beágyazódik és elkezd fejlődni.
Ha a hím nem tudja megvédeni a nőstényt egy ragadozó támadásakor, akkor Ausztrália legcukibb erszényese ledobja az utódját a földre, hogy az lefoglalja a támadót, amíg ő elmenekül.
Nem szó szerint ledobja, hanem az erszényét ellazítja és a kicsi kipottyan.
Habár a kurtafarkú kenguruk egymással nem különösen szociálizálódnak, azért, főleg a Rottnest-szigeten levő populációt meghódította a szociális média olyan szinten, hogy egy kis jutalom táplálék érdekében ezek a kis cukiságok szívesen fotózkodnak emberekkel, szépen mosolyogva, viszont ha nem kapják meg a jutalomfalatot, de főleg ha veszélyben érzik magukat, képesek megharapni a hősies szelfizőket, főleg a gyerekeket.
A 2010-es évek közepén a quokkák „a világ legboldogabb állataiként” és a pozitivitás szimbólumaiként váltak ismertté az interneten, mivel cuki kis pofikájuk szelfizés közben mosolygósnak tűnik, viszont ez nem mosoly, csak a pofaszőrzetük miatt tűnik annak. Ezt a szokást főleg a hírességek terjesztették el és azóta a Rottnest-sziget turizmusa fellendült, és várható módon mindenki kurtafarkú kenguruvigyorral szeretne fotózkodni.
További információkért és érdekességekért nézd meg az alábbi videót!
🦘Állatbemutató #140 | Kurtafarkú kenguru - A legboldogabb állat!
You are not authorised to post comments.