A rozsomák a ragadozók rendjén belül a menyétfélék családjába és a rozsomákformák alcsaládjába tartozik, és ennek az alcsaládnak a legnagyobb testű faja.
A menyétfélék családján belül is csak a tengeri vidra, az óriásvidra és a nagyfogú tömpeujjú-vidra nagyobb méretű, habár az európai borz is megközelítheti a méretét, különösen ősszel.
Tudományos neve a Gulo gulo, és a Gulo nemnek nem csak típusfaja, de egyben az egyetlen faja is.
Latin megnevezése, a gulo szó jelentése falánk. Ez az elnevezés viszont nem feltétlenül helyes meghatározás számára, mivel a norvégek által használt kevésbé elterjedt népies neve a fjellfross tulajdonképpen hegyi macskát jelent, és egyesek szerint ebből ered a német Vielfraß szó, ami viszont már falánkot jelent. Ehhez hasonló a falánk szó más nyugat-germán nyelvben is.
Norvégül és a norvéggel rokon Észak-európai nyelveken a neve jerv vagy hasonló.
Finnül viszont ahma a neve, ami az ahmatti szó rövidítése, és ez és az észt ahm ugyancsak falánkot jelent. A szláv nyelveken a rozsomák valamilyen formájában jelenik meg, pl oroszul Росомаха vagy csehül rosomák, ami viszont úgy tűnik, hogy a Finn nyelv rasva-maha szavából ered, ami kövér hasút jelent.
Magyarul is rozsomák a neve, népiesen viszont torkosborz.
Angolul wolverine vagy glutton a neve, a kanadai franciáknál carcajou (kárkájú), míg az európai farnciáknál glouton (glútó), és az észak-amerikai innu indiánok nyelvén kwiihkwahaacheew/kuàkuàtsheu.
Elterjedési területei hatalmasok, az északi félteke legészakibb részein szinte mindenhol megtalálható, tundra és tajga éghajlaton 300 és 2 400 tengerszint feletti magasság között.
Európában Skandináviában és Kelet-Európa északi részein, Észak-Ázsiában és Észak-Amerikában ugyancsak.
Az amerikai kontinensen ez Alaszkát és Észak-Kanadát jelenti, viszont jelentettek rozsomákokat az Észak-Nyugaton fekvő Washington államban található Északi Vízeséseknél, közvetlenül a kanadai-amerikai határ környékén, és láttak már rozsomákot délebbre is, Kalifornia államban, a Sierra Nevada hegységben.
Az Észak-Nyugaton fekvő amerikai Washington állam nem összetévesztendő Washington D.C.-vel, amely az Egyesült Államok fővárosa.
Én pedig úgy döntöttem, hogy egy ekkora terület megfelel majd egy játékbeli rozsomák családnak, ezért itt is elhatárolom a helyet.
Három irányból szikla veszi majd körül, egyik oldala viszont víz lesz, ahol egy picit nehezebb lesz meghúzni számára a területének a vonalát, de sikerülni fog, meglátod.
Szinte teljes Észak-Ázsiában elterjedt, délre területei Mongólia és Kína északi részéig érnek.
Európában az Orosz Föderáció és Skandinávia északi területein honos, Finnországban, Svédországban és Norvégiában, és habár kiszorították a történelem során a Balti tenger könyékéről és Nyugat-Oroszországból, az utóbbi évtizedekben visszatelepedett ezekre a helyekre is.
Magyarországon is megtalálható volt egy rövid ideig, ugyanis egy turistacsoport által behozott néhány példány elszabadult Balatonvilágoson 2007 nyarán.
Ettől függetlenül eddig már nyolc magyarországi barlangban találtak rozsomák fosszíliát, azokat viszont valószínűleg nem turisták hozták be.
Az első alfaj a nominális Gulo gulo gulo, amelyet Linnaeus írt le 1758.-ban a Sytema Naturae X. kiadásában és ez Eurázsia északi részén él.
A második a Gulo gulo luscus és ezt ugyancsak Linnaeus írta le, ez az Észak-Amerikában élő alfaj.
Ezen kívűl egyesek elismerik a következő három Amerikai kontinensen élő alfajt külön alfajokként.
A Gulo gulo luteust az amerikai zoológus Daniel Giraud Elliot írta le 1905.-ben, és ez Kaliforniában található meg.
Gulo gulo katschemakensis néven a német Paul Matschie írta le az alaszkai Kenai-félszigeten élő rozsomákot 1918.-ban.
Az utolsónak leírt alfaj a Kanadához tartozó Vancouver-szigeten él, emiatt a Gulo gulo vancouverensis néven írta le 1935.-ben az amerikai zoológus Edward Alphonso Goldman.
Az utóbbi három alfajt a legtöbb tudós az amerikai alfaj populációinak tekinti.
Az Észak-amerikai Innu őslakos nép történeteiben és mitológiájában is szerepel a torkosborz, Kuekuatsheu néven, aki megteremtette az Innu nép világát.
További érdekességekért nézd meg az alábbi videót:
🦡Állatbemutató #150 | Rozsomák - Logan színre lép
You are not authorised to post comments.