Avagy, ahogy az eredeti cikk alcíme is írja:
Néha nem szép, ha helyre kell hoznunk az ökológiai hibáinkat.
A rénszarvasok és a pingvinek is otthonosak a hideg vidékeken, de nem soha nem szabadna találkozniuk. A Planet Zoo Vízi csomagjának (Aquatic pack) bemutatójában említettem, hogy írni fogok arról, mit jelent, amikor keverik a déli és az északi félteke hideg környéken élő állatait önkényes betelepítésekkel. A videóm a YouTubeon:
Száz éven keresztül mégis közös szigeten éltek.
Az Atlanti-óceán déli részén, az argentínai Horn-foktól több mint 1000 mérföldre (~1609 km) keletre, Dél-Georgia szigete egy nem barátságos hely. A szárazföld nagy részét gleccserek borítják, és viharok dúlják a szaggatott partokat. Dél-Georgia – valamivel nagyobb, mint a New York-i Long Island – madarak tízmillióinak ad otthont, köztük albatroszoknak, viharmadaraknak és pingvineknek. A sziget elszigeteltsége évezredeken keresztül megvédte őket az emberi beavatkozástól.
Ez volt az a hely, ahol észak és dél együtt kötött ki.
1904.-ben Carl Anton Larsen, norvég Antarktisz-kutató kereskedelmi bálnavadászati műveletének kereteiben bálnavadászok telepedtek le a szigeten. Velük voltak állataik is, disznók, birkák, kecskék, rénszarvasok, pónik, szarvasmarhák, kacsák, tyúkok, sőt még egy majom is. (Gyanítom, hogy macskájuk is volt, na meg a hajón lakó patkányok. 😊 - szerk.)
Három bikát és hét tehenet engedtek szabadon a szigeten még érkezésükkor. Egy évvel később már tizenhat rénszarvast láttak.
Valószínűtlen együttélésük a szigeten élő madarakkal „elég békésnek” tűnt az elején – mondja Carl Erik Kilander, aki először 2004-ben látta őket együtt. „Úgy tűnt, nem nagyon figyeltek egymásra.” Nem ért véget ilyen békésen.
Megették a madarak táplálékát, letaposták a földet, és ellehetetlenítették a költéseket. A gleccserek olvadásával megnyílt az út a sziget további területeinek a hódítására, ami még nagyobb problémákat okozott volna az eredetileg honos élővilágnak, ezért Dél-Georgia kormánya 2010-ben arra a döntésre jutott: a rénszarvast kiirtják.
Norvégiából érkező szakértők felmérték egy hónap alatt az állományt, és a következő évben megkezdték a programot. Korábban a rénszarvasok egy részét áttelepítették a Falkland-szigetekre, ahol tovább élnek.
Ezután elkezdődött a "takarítás".
A Norvég Természetvédelmi Felügyelőség mesterlövészei három évig jártak vissza elvégezni a munkát, és még 2017.-ben is láttak (rövid időre) három élő rénszarvast.
A takarítás szükséges volt a sziget élővilágának megmentése érdekében.
„A betelepített fajok mindig problémásak lesznek” – mondta Anne Gunn, a vadbiológus, a Természetvédelmi VIlágszövetség rénszarvas értékelésének a szerzője. „Betelepítjük őket, mert abban az időben megfelel nekünk, de később úgy döntünk, hogy olyasmit csinálnak, amit ökológiailag nem szeretünk” – mondja. "Tehát hajlamosak vagyunk egy meglehetősen radikális megoldással előállni."
További olvasnivaló a következő linkeken:
https://www.atlasobscura.com/articles/reindeer-in-the-southern-hemisphere.amp
https://en.mercopress.com/2014/02/21/successful-second-phase-removal-of-reindeer-in-south-georgia
Köszönjük a cikket Lovlasacnak!
Csatolt fotó: Reindeer and Penguins, Fortuna Bay, South Georgia Island. Brian Gratwicke/Flickr/CC BY 2.0
A következő videóban általános információkat és érdekességeket tanulhatsz a rénszarvasokról: 🦌Állatbemutató #75 | Taránd- avagy Rénszarvas - Joulupukki kedvence
You are not authorised to post comments.